Özel Röportaj – İstanbul’daki Eskişehirsporlular; Boğazın Kırmızı Şimşekleri

0

Süper Lig Yolu olarak Eskişehirspor’un İstanbul’da bulunan taraftar derneği Boğazın Kırmızı Şimşekleri Başkanı Selahattin Erdoğan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte o röportaj;

Boğazın Kırmızı Şimşekleri Derneği olarak Fuat Çapa’nın takıma olan tutumunu nasıl buluyorsunuz?

“Eskişehirspor’un içinde bulunduğu zorlu süreçte Teknik Direktörümüz sayın Fuat Çapa’nın varlığını camiamız için büyük bir şans olarak görmekteyiz. Sezon başında transfer tahtasının açılmamasının hemen ertesi gününde bütün camia olarak Fuat Çapa’nın takımı bırakıp gideceği beklentisine girmiştik. Ancak hiç beklemediğimiz bir şey oldu ve Fuat Çapa muazzam bir aidiyet duygusu içinde Eskişehirspor’da kaldı. Eskişehirspor sevdalılarının aylardır süren Kurtuluş Mücadelesine önderlik etti. Bizimle üzüldü, bizimle uykusuz kaldı, bizimle buruk sevinçler yaşadı. Eskişehirspor’un bu duruma düşmesinde en büyük etkenler olan yöneticilerimizin, bu kenti yönetenlerin, siyasilerin ve Eskişehir’de faaliyet gösteren sanayici ve iş adamlarının bile köşe bucak kaçtığı bir ortamda Fuat Çapa vermiş olduğumuz mücadelenin içinde kaldı ve belki de ateşten bir gömlek giymeye razı oldu. O Eskişehirspor’u ve bizleri sevdi biz de Onu sevdik. Tüm camia adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz sevgili Fuat Çapa hocamıza.”

Eskişehirspor içinde bulunduğu durumdan kurtulabilecek mi? Kurtulursa en büyük katkı kimindir?

“İşin aslına bakarsanız bu konuya sadece Eskişehirspor olarak bakmamak gerekli. Türk futbolu bir batağın içinde. Türk futbolu yıllardır kötü yönetiliyor ve bu durumun sonucunda belediyelerden destek alan proje takımlar dışında tüm takımlar bir batağın içine düşmüş durumda. Avrupa ve Dünya’da dibe vurmuş bir Türk futbolu var ortada. Bu gerçeği de göz önünde bulundurmak gereklidir.

Eskişehirspor bir halk hareketi olarak doğmuştur. Anadolu’nun orta yerinde başlayan bu halk hareketi kısa zamanda tüm Anadolu insanının desteğini ve sevgisini kazanan bir devrim hareketi olarak Türk futbol tarihindeki yerini almıştır. 1965 yılında Eskişehirspor’un kurulması için hummalı bir çalışma yürütülürken, Eskişehirli olmayan fakat Eskişehir’de yaşayan merhum Dr. Aziz Bolel’in ‘’Ben de yaşadığım kentin takımı için bir şeyler yapmalıyım’’ diyerek önderlik ettiği bu çalışmalar kısa zamanda tüm Eskişehir halkının sahiplendiği bir halk hareketine dönüşmüş ve Eskişehirlilerin muazzam destekleri ile 10 yıl gibi kısa bir zamanda ülkemizi Avrupa’da bile başarıyla temsil eden bir futbol takımı ortaya çıkmıştır.

Ben inanıyorum ki 1965 Ruhu yeniden canlanacaktır. Eskişehir halkı ve Anadolu halkı Eskişehirspor’un yeniden dirilişinde en büyük etken olacaktır. Biz Eskişehirspor sevdalılarının geçmişte en büyük hatası Eskişehirspor’u sevdiğimiz kadar sahip çıkamamak olmuştur. Büyük bir aşk ile sevdiğimiz Eskişehirspor’un beceriksiz ve art niyetli yöneticilerin elinde kalmasına müdahale edemedik. Biz tribünleri doldururken birileri kongre salonlarını işgal etti ve sevdamız Eskişehirspor bu hallere düştü. Artık uyandık!

Kuruluşta olduğu gibi Diriliş’te de en büyük etken Eskişehir halkı ve Anadolu’nun dört bir yanındaki Eskişehirspor sevdalıları olacaktır. Tribünleri doldurduğumuz gibi kongre salonlarını da dolduracağız. Eskişehirspor’u efsane yapan halkımız Eskişehirspor’un geleceği için karar veren unsur haline geldiği vakit 1965 Ruhu uyanmış olacaktır.”

Boğazın Kırmızı Şimşekleri Derneği olarak takıma katkılarınız neler?

“Boğazın Kırmızı Şimşekleri Derneği (BKŞDER) olarak imkanlarımız ölçüsünde takıma ve camiaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz. ‘’Yüksek Eskişehirsporluluk Bilinci’’ adı altında topladığımız ilkelerimiz doğrultusunda tüm camiamızın Eskişehirsporluluk Kültürü’nü özümsemesi gelecek nesillerin öğrenmesi yönünde çalışmalarımız oluyor. İstanbul’da olmamız ve üyelerimizin büyük çoğunluğunun öğrenci olması açısından çok fazlaca maddi katkıda bulunamasak da manevi anlamda önemli katkılarda bulunmaya çalışıyoruz. Eskişehir’de gönüldaşlarımızın çeşitli kampanyalar ile kulübümüzün günlük ihtiyaçlarının karşılanması yönünde çalışmalar yapılırken biz de bir Hatıra Bilet kampanyası yaptık. 5 TL ücret karşılığında satışa çıkardığımız biletlerimizden ilk etapta 2500 TL gelir elde etmeyi hedefledik ancak 5000 TL’ye ulaştık. Gelen taleplerini göz önüne aldığımızda yeni hedefimizi 10.000 TL olarak belirledik. Bir taraftan İstanbul gibi bir büyük şehirde derneğimizi yaşatma çabası verirken bir taraftan da kulübümüze destek olabilme çabası içindeyiz.”

ESES yaz 7979’a gönder adı altında sunulan Eskişehirspor’a destek projesi büyük ilgi gördü ve birçok ünlü tarafından destek verildi sizce başarılı bir proje olacak mı?

“Bu kampanya şu an itibariyle amacına ulaşmış başarılı bir kampanyadır. Hem Eskişehir halkı hem de Türk milleti Eskişehirspor’a sahip çıkmıştır. Bir futbol takımı için böyle bir kampanya yapmak son derece zor ve risklidir. Eskişehirli olmayan, Eskişehirsporlu olmayan vatandaşlarımızdan bile destek geldi kampanyamıza. Toplanan meblağ Eskişehirspor’un kurtuluşuna yetmese de yaşamasına yetmektedir. İlerleyen günlerde desteğin daha da artacağını düşünüyoruz.”

Şehirde ki herkes direniş mücadelesine destek veriyor ufakta olsa bir katkı sağlamaya çalışıyor. Şehrin önde gelenleri neden bir katkı sağlamıyor?

İşte bu soruyu biz de sürekli kendimize soruyoruz!
Neden!?
‘’Neden’’ sorusunun muhatapları kendilerince haklı sebepler ortaya koyarak cevap veriyorlar, savunma yapıyorlar. Kimisi yönetime güvenmiyor, kimisi başkana güvenmiyor, kimisi futbolu ‘’22 tane kıllı bacak’’ olarak görüyor, kimisi siyasi hesaplar yapıyor…
Hepsine ‘’eyvallah’’ diyoruz.
Fakat herkes bilsin ki bu kriz dönemi son derece başarıyla yöneten bir Eskişehirspor Taraftar Komitesi ve bir İcra Kurulu var. Şehirde hiç kimsenin bu komite ve kurula güvenmiyorum demek gibi bir lüksü ve hakkı yoktur. Çok bir şey istemedik. Bugün Eskişehir sanayi ve ticarette hızla büyüyen bürük bir kent olmuştur. Eskişehirspor’un içine düştüğü bu darboğazdan kurtuluş reçetesi son derece basit ve kolaydır. Bu kentte bir çırpıda Eskişehirspor’a 100 bin TL verebilecek 1000 kişiye çağrıda bulunduk. Bu çağrımızı sizin aracılığınızla bir kere daha tekrar ediyorum. Bu parayı hibe etmeyin. Eskişehirspor’a borç olarak verin. Senet karşılığında 1000 sanayici, işadamı, tüccar Eskişehirspor’a borç versin ve bu bataktan kurtulalım. Bu çağrımız karşılığını bulursa kulüp yönetimini de bu kişilerin talepleri doğrultusunda yapalım. Kime güveniyorlarsa onlar gelsinler. Eskişehir’in ekmeğini yiyen, suyunu içen ve ellerinin altındaki servetin tamamını Eskişehir’de kazanan herkes bu çağrımıza olumlu yanıt vermelidir. Tıpkı 1965 yılında Muğla – Fethiyeli Aziz Bolel’in yaptığı gibi. ‘’Ben de kentimin takımı için bir şeyler yapmalıyım’’ diyerek Eskişehirspor’un yeniden doğuşuna katkı sağlamalıdır.”

Eskişehirli olmadığınızı duyduk. Eskişehirspor sevgisi nerden geliyor?

“Eskişehir’de doğmadım.
Eskişehir’de yaşamadım.
Eskişehir ile uzaktan yakından hiçbir bağım yok.
Aslen Antalya – Aksekili olmakla birlikte doğma büyüme İstanbul – Kasımpaşalıyım.
70’li yılların başında Kasımpaşa’da geçen bir çocukluk dönemi.
O yıllarda babam Tercüman gazetesi okurdu. Gazetelerin taşra baskısı akşam saatlerinde bir seyyar gazeteci tarafından satılırdı Kasımpaşa’da. Babam akşam eve geldiğinde divana kurulu ve gazetesini okumaya başlardı. 1970-71 sezonunda Eskişehirspor Galatasaray’ı 3-2 yenip Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmış. Gazete büyük fotolarla bu maçtan bahsediyordu ve kupayı kazanan takıma Anadolu Yıldızı diyordu. Uzun zaman Eskişehirspor’un adını Anadolu Yıldızı sandım. Ruhumu okşamıştı bu Anadolu Yıldızı ünvanı. Sonuçta biz de Anadolu kültürü ile yetişmiş ‘’Anadolu Çocukları’’ idik. Anadolu çocuğuna Anadolu Yıldızı yakışır dedik ve o gün bugündür bu güzel sevdayı yaşamayı Allah bize nasip etti çok şükür. Bu aşk öyle bir hal aldı ki, Eskişehirspor’un kazanacağı hiçbir başarı, hiçbir kupa beni Eskişehirspor aşkını yaşamak kadar mutlu edemez. Bu aşkı yaşamak bana yetiyor. Ne sıradan bir galibiyet, ne de kazanılacak şampiyonluklar… Eskişehirspor’u sevmek kadar mutlu edemez beni.”

Süper Lig Yolu Özel Haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here